Palackého 886
Polná 58813

Izolace proti radonu: co si pohlídat?Datum konání:
14.10.2016

Stavíte dům? Pak budete řešit protiradonovou izolaci. Jaké kroky vás čekají a jaké 4 věci byste si určitě měli pohlídat?

1. Měření radonu

Než začnete pro svůj dům vybírat konkrétní izolaci proti radonu, je potřeba udělat radontest, který provádí specializované firmy s certifikátem. Na základě tohoto měření se stanoví radonový index pozemku a podle jeho hodnoty se pak určuje, jaká protiradonová opatření budou nejlepší.

2. Odvětrávání

Pokud je koncentrace radonu nízká, postačí běžná hydroizolace, důležité ale je, aby byla položena po celé ploše domu. Izolace proti střednímu nebo vysokému radonu je o něco složitější. Tady je nutné, aby protiradonová izolace byla ve všech konstrukcích v přímém kontaktu s podložím doplněna buď o odvětrávací drenážní systém pod objektem, nebo o odvětrávanou vzduchovou mezeru pod izolací.

3. Vhodný materiál

Klíčové je, aby byla protiradonová izolace z vhodného materiálu. Jednou z možností jsou asfaltové pásy z oxidovaného asfaltu. Při nižších teplotách ale časem křehnou, ztrácejí ohebnost a lámou se. Vhodnějším řešením jsou hydroizolační fólie z měkčeného PVC, které mají několikanásobně delší životnost, lepší mechanicko-fyzikální vlastnosti, větší tažnost a možnost zpracování i za nižších teplot a méně příznivých podmínek. Dalším kladem fólií je způsob provedení pouze v jedné vrstvě, která plně nahrazuje vícevrstvé soustavy z asfaltových pásů. 

4. Profesionální montáž

Velmi důležitá je také správná montáž. Výsledná těsnost izolace závisí na kvalitním zpracováním samotné hydroizolace a dokonalé těsnosti detailů. U fóliových izolací je důležité zajištění ochrany položené izolace od mechanického poškození při následných pracích. Čím dál častěji se setkáváme se zákazníky, kteří zvolili neprofesionální firmu bez certifikace a odborných zkušeností. Hydroizolace pak neplní svoji funkci a je nutné ji nákladně opravit či úplně předělat.

radonová hydroizolace, izolace sklepa


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů